Vysoká zůstatková cena budovy určené k vyřazení – PO

Dobrý den, vážená paní Mašková, obrátila se na nás jako zřizovatele naše příspěvková organizace s dotazem, který je níže popsán (vysoká hodnota majetku určeného k likvidaci):

1/Základní škola odepisuje okál, jedná se o budovu MŠ. Okál byl koncem roku 2019 zbořen. Jeho zůstatková hodnota je stále vysoká, a to přes 3,3 mil. Kč. Okál byl zbořen komplet, nezůstaly tam ani základy.

2/ Mateřská  škola odepisuje ČOVku, která se  přestala používat a dle posudku už ČOVka není způsobilá k dalšímu využití. Zůstatková hodnota je 277 tis. Kč.  V případě, že škola vyřazuje majetek, předá podklady ke schválení likvidační komisi, RMO následně schválí vyřazení, tady není problém.

Současně se však o zůstatkovou hodnotu majetku navyšuje odpis daného roku, organizace tak účtuje mimořádný odpis na 551 (mimořádný odpis zůstatkové ceny (551/081) a tudíž organizaci vzrostou náklady, protože se vždy jedná o malé částky, navýšený odpis si organizace pokryje z vlastních zdrojů. Ale v těchto dvou případech se jedná o vysoké částky. Můžete nám prosím navrhnout způsob účtování, který by nezatížil nákladovou položkou PO (tj. přes fondy, výnosy atd.).

Moc děkujeme. S pozdravem a přáním příjemné dne.

Odpověď:

Pro zobrazení dalšího obsahu se prosím zaregistrujte na našich stránkách.
Pro možnost pokládat účetní dotazy a nahlížet do databáze dotazů je nutné zaplatit členský příspěvek.

Post navigation