Dlouhodobý majetek – odpisování

Vážená paní Mašková,

velice Vás zdravím a obracím se na Vás s níže uvedeným dotazem:

V roce 2017 byla naše paní ředitelka pověřená vedením jiné příspěvkové organizace /zřizovatel kraj/ a stále se potýkáme s napravováním vyvstalých problémů vedených v účetnictví – v majetkové evidenci.

Na základě provedené inventarizace jsem zjistila níže uvedené nesrovnalosti v majetku:

 

  1. Budova zapsaná v katastru nemovitostí, v majetku nikoliv – jedná se o objet bývalé drůbežárny přestavěné na garáž, sklady přízemí a na provozní místnost v podkroví /pro účely ocenění je brán rok 1961, dle dohledání na Katastrálním úřadu změna v roce 1985-1986/. Budovu jsme nechali soudním znalcem ocenit, cena ve výši 422 tis. Kč.

Obracím se na Vás s prosbou o radu: Jak postupovat – účtovat v zavedení do evidence, odepisovat? Bude se cena navyšovat o vedlejší pořizovací náklad – znalecký posudek ve výši 5 tis. Kč.

 

  1. V 12/2013 si nechali zhotovit stahovací roletu do velkého okna.. roleta do kuchyně.. Cena 45 tis. Kč. Zařadili do majetku DDHM.. zaúčtovali na 501.. Vše špatně. Nyní nevím, nechat to být?? A nebo? Zaúčtovat jako TZH budovy? Začít odepisovat od 2018, i když byla celá roleta v roce 2013 dána do nákladů. Jaký je Váš názor na tuto skutečnost? Jaký postup by jste zvolila?

 

  1. Technologický výtah – výtah na přepravu jídla v kuchyni za 18 tis. Kč, je veden na účtu 021. Odepisovali samostatně. Přeúčtuji na účet 022 jako movitou věc a dále nebudu řešit.

 

Předem děkuji za Vaší odpověď, rady jak napravit chyby v majetkové evidenci.

Odpověď:

Pro zobrazení dalšího obsahu se prosím zaregistrujte na našich stránkách.
Pro možnost pokládat účetní dotazy a nahlížet do databáze dotazů je nutné zaplatit členský příspěvek.

Post navigation