Ocenění zásob za 1 Kč před prodejem

Dobrý den,

ráda bych konzultovala tento případ:

Naše nově založené oddělení při své první inventuře na MŽP před lety nalezlo v jednom ze skladů relativně velké množství sad skleniček, váz, popelníků, knih ……broušené sklo, barevné sklo, Karlovarský porcelán, cibulák, dokonce i značkové zboží (vázy,sklenice) zn. Egermann.
Vše z doby před 1989, ceny jsou MOC v Kčs :).
Patrně připravené dary, které ale stávající oddělení PR nechtělo, že je to nevhodné. Jiné využití MŽP nemá.

Proto byly tyto nálezy zúčtovány jako zásoby, jejich hodnota je rovna 1 Kč. Např. sada skleniček=1Kč, nebo 1 kniha= 1Kč atp. Takto to máme cca 3.rok. Důvodem bylo, že jsme uplatnili princip opatrnosti a “tušili”, že prodejní cena snížená o náklady spojené s prodejem je nižší, než cena pro jejich ocenění v účetnictví.

Nyní jsou před prodejem.

Postup prodeje nepotřebného majetku velmi dobře známe a běžně ho praktikujeme.

Jak postupovat s oceněním těchto zásob?

Je nutné před nabídkou státu a rezortu provést v účetnictví přecenění na reprodukční pořizovací hodnotu?
Nebo ponechat ocenění tak jak je a jen mít v patrnosti jeho možnou reprodukční hodnotu pro nabídku veřejnosti při neúspěchu u státu?

Při bezúplatném převodu, který by nastal u převodu státu, bychom dle všeho měli navazovat na výši ocenění v účetnictví jednotky, která o majetku naposledy účtovala. Ale tam je 1Kč.

Nejsem si jistá, v jaké fázi mám co cenit v účetnictví, zda to neponechat až na cenu skutečně prodejní nebo při bezúplatném převodu předat za 1Kč/kus/sadu.

Odpověď:

Pro zobrazení dalšího obsahu se prosím zaregistrujte na našich stránkách.
Pro možnost pokládat účetní dotazy a nahlížet do databáze dotazů je nutné zaplatit členský příspěvek.

Post navigation