412 (FKSP příspěvek), příp. 528, 335/263
Tento účetní případ není řešen ČÚSy (701-710), tzn., že je možné více způsobů účtování, nastavenou metodiku je třeba dodržovat po celý účetní rok. Jedná se vlastně o peněžní příspěvek zaměstnanci poskytnutý např. ve mzdě, jedná se o závazek za zaměstnancem, nejedná se o elektronickou nebo listinnou formu stravenky (obdobný případ je proplacení cestovních výdajů ve mzdě).
Doporučuji následující způsob účtování:
527/333 75 Kč x 21 dnů (např.) předpis pohledávky za zaměstnancem
333/331 75 x 21 proúčtování stravenkového paušálu na účet zaměstnanci,
dále je třeba účtovat o čerpání FKSP ve výši příspěvku 30 Kč, viz zápis
412/648 30 Kč x 21 čerpání FKSP a provést peněžní převody
262/243 30 x 21 převod peněžních prostředků – výdej z 243
241 běžný účet/262 30 x21 příjem na běžný účet, ze kterého se vyplácí výplaty.
331 – Zaměstnanci
333 – Jiné závazky vůči zaměstnancům
527 – Zákonné sociální náklady
648 – Čerpání fondů
Právní rámec:
§ 24 odst. 2 písm. j) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
výdaje (náklady) na pracovní a sociální podmínky, péči o zdraví a zvýšený rozsah doby odpočinku zaměstnanců vynaložené na
4. provoz vlastního stravovacího zařízení, kromě hodnoty potravin, nebo příspěvky na stravování zajišťované prostřednictvím jiných subjektů a poskytované jako nepeněžní plnění až do výše 55 % ceny jednoho jídla za jednu směnu podle zákoníku práce, maximálně však do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin, nebo na peněžitý příspěvek na stravování. Příspěvek na stravování lze uplatnit jako výdaj (náklad), pokud přítomnost zaměstnance v práci během této stanovené směny trvá aspoň 3 hodiny. Příspěvek na stravování lze uplatnit jako výdaj (náklad) na další jedno jídlo za zaměstnance, pokud délka jeho směny v úhrnu s povinnou přestávkou v práci, kterou je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci podle zvláštního právního předpisu110a), bude delší než 11 hodin. Příspěvek nelze uplatnit na stravování za zaměstnance, kterému v průběhu směny vznikl nárok na stravné podle zvláštního právního předpisu23b). Za stravování ve vlastním stravovacím zařízení se považuje i stravování zabezpečované ve vlastním stravovacím zařízení prostřednictvím jiných subjektů,
§ 69 odst. 4 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech
(4) Odstavec 1 se nepoužije, poskytuje-li organizační složka státu ze svého rozpočtu nebo příspěvková organizace na vrub nákladů své hlavní činnosti zaměstnanci v pracovním poměru, státnímu zaměstnanci podle zákona o státní službě, příslušníkovi bezpečnostního sboru ve služebním poměru, vojákovi z povolání nebo soudci v pracovním vztahu peněžitý příspěvek na stravování. Peněžitý příspěvek na stravování za den náleží zaměstnanci v pracovním poměru, státnímu zaměstnanci podle zákona o státní službě, příslušníkovi bezpečnostního sboru ve služebním poměru, vojákovi z povolání nebo soudci, odpracoval-li alespoň 3 hodiny v tomto dni v místě výkonu práce sjednaném v pracovní smlouvě, v místě služebního působiště nebo v místě výkonu funkce soudce. Peněžitý příspěvek na stravování za den se poskytuje do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. Peněžitý příspěvek na stravování může být částečně hrazen příspěvkem z fondu kulturních a sociálních potřeb. Při výplatě peněžitého příspěvku na stravování nebo jeho části z rozpočtu organizační složky státu se postupuje podle § 46 obdobně.
§ 33b odst. 4 zákona č. 250/2000 Sb., o místních rozpočtových pravidlech
(4) Odstavec 1 se nepoužije, poskytuje-li příspěvková organizace ze svého rozpočtu na vrub nákladů své hlavní činnosti zaměstnancům v pracovním poměru peněžitý příspěvek na stravování. Peněžitý příspěvek na stravování za den náleží zaměstnanci v pracovním poměru, odpracoval-li alespoň 3 hodiny v tomto dni v místě výkonu práce sjednaném v pracovní smlouvě. Peněžitý příspěvek na stravování za den se poskytuje do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. Peněžitý příspěvek na stravování může být částečně hrazen příspěvkem z fondu kulturních a sociálních potřeb.
Aktuálně se jedná o částku 108 Kč, z toho 70 % činí 75,60 Kč.
§ 7 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o FKSP
Stravování
Z fondu lze přispívat zaměstnancům na stravování podle právních předpisů upravujících stravování v organizační složce státu, příspěvkové organizaci a státním podniku a na peněžitý příspěvek na stravování, nejvýše však 45 % tohoto příspěvku.
§ 3 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o FKSP
(8) Veškerá plnění z fondu, s výjimkou peněžitého příspěvku na stravování, sociálních výpomocí, sociálních zápůjček a darů, jsou zaměstnancům poskytována nepeněžní formou.
Ano, je možné zaměstnanci poskytnout peněžní příspěvek na stravování ve výši 65 Kč a z toho částka 25 Kč z FKSP, splňujete takto právní rámec souvisejících právních předpisů a podle § 3 odst. 8 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o FKSP je možné poskytnout z FKSP na stravování i peněžitý příspěvek. Jedná se tedy o formu za C) – stravenkový paušál. Nebudete zaměstnanci poskytovat listinné ani elektronické stravenky, je třeba nastavit vnitřním předpisem.
S přáním příjemného dne
Jana Mašková